Auarita.pl - podstawowe regulacje w pistolecie lakierniczym

Auarita.pl - podstawowe regulacje w pistolecie lakierniczym

14 January, 2025

Dzisiaj chcielibyśmy omówić podstawowe regulacje występujące w pistoletach lakierniczych.

Większość pistoletów natryskowych ma trzy podstawowe elementy sterujące, które umożliwiają dostosowanie pistoletu w celu uzyskania optymalnej wydajności pracy.

Te elementy sterujące to:

  • regulacja ilości farby
  • regulacja ciśnienia
  • regulacja kształtu strumienia
  • Dodatkowo ustawiając napowietrzacz pod odpowiednim kątem regulujemy kąt padania strumienia farby – pion, poziom, skos.

Regulacja ilości farby:

Regulacja ilości farby polega na ustawianiu odległości o jaką iglica cofnie się od dyszy materiałowej za każdym pociągnięciem spustu do końca.   Im bardziej regulacja jest wykręcona tym większy będzie wypływ farby. Aby maksymalnie ustawić wypływ farby zacznij od prawie całkowitego odkręcenia regulacji. Następnie naciśnij spust maksymalnie i dokręcaj regulację aż poczujesz opór na spuście
Większość pistoletów posiada dodatkową nakrętkę kontrującą zapobiegającą przypadkowemu dokręceniu. 
Złe ustawienie ilości farby spowoduje nakładanie powłoki lakierniczej o kiepskiej jakości – zbyt dużo farby spowoduje zacieki, zbyt mało natomiast będzie skutkowało będzie słabym pokryciem powierzchni.

Regulacja ciśnienia:

Regulacja ciśnienia jak sama nazwa wskazuje służy do ustawienia ciśnienia roboczego w pistolecie. Powinna być używana do końcowych, niewielkich korekt. Główna regulacja powinna odbywać się na reduktorze przy kompresorze lub bezpośrednio przed pistoletem lakierniczym. 
Jeżeli ciśnienie jest odpowiednio ustawione na reduktorze przed pistoletem, to ta regulacja powinna być otwarta całkowicie tak aby nie ograniczać ciśnienia ze sprężarki. 

Niezależnie od miejsca w którym ciśnienie jest regulowane, należy przestrzegać wytycznych producenta dotyczących ciśnień roboczych pistoletu które będą różnić się w zależności od modelu pistoletu i technologii w jakiej wykonana jest dysza. Źle dobrane ciśnienie skutkuje niepoprawnym podawaniem farby. 
Za niskie lub za wysokie może spowodować nieprawidłowe ułożenie się ziarna na elemencie - różnice odcieni.

Regulacja kształtu strumienia:

Regulacja kształtu strumienia powszechnie znajduje się z boku korpusu pistoletu natryskowego, reguluje ilość powietrza rozprowadzanego do różnych otworów lub kanałów powietrznych w napowietrzaczu. Kanały powietrzne, które znajdują się wokół dyszy materiałowej, to kanały powietrza rozpylającego. 
Przepływ powietrza z tych otworów pomaga wyciągnąć materiał z kubka grawitacyjnego, a także rozproszyć i rozpylić farbę. Kanały powietrzne znajdujące się na bokach napowietrzacza pomagają ukształtować strumień farby w eliptyczny kształt. 

Przy całkowicie otwartej regulacji strumienia powietrze będzie rozprowadzane do kanałów zapewniając płaski strumień natrysku. Domykanie regulacji zacznie ograniczać przepływ powietrza do bocznych otworów napowietrzacza co zacznie skutkować zmniejszaniem się szerokości miotły. Po całkowitym dokręceniu pokrętła otrzymasz tzw. okrągły strumień.
Należy pamiętać że przy zmianie szerokości miotły minimalnie zmieni się przepływ powietrza i farby, należy wtedy  wyregulować ciśnienie i odpowiednio zmniejszyć przepływ farby. 

Regulacja kąta padania strumienia farby:

W zależności od ustawienia napowietrzacza strumień farby będzie wypływać pod zadanym kątem. 

  • Napowietrzacz z bocznymi otworami powietrznymi ustawionymi poziomo – strumień farby będzie wypływał pionowo
  • Napowietrzacz z bocznymi otworami powietrznymi pionowo – strumień farby będzie wypływał poziomo.
  • Napowietrzacz ustawiony pod skosem – strumień farby będzie wypływał pod skosem.
Waclaw Wiecha

Engineering leader at a pre-IPO startup