Jak czyścić pistolet lakierniczy? VIDEO

Jak czyścić pistolet lakierniczy? VIDEO

14 January, 2025

Prezentujemy Państwu jak skutecznie i bezpiecznie wymyć pistolet lakierniczy po skończonej pracy.

  •     Pistolet musi być dokładnie umyty zaraz po zakończeniu lakierowania. Nie powinno się dopuścić do zaschnięcia resztek farby w pistolecie.
  •     Nie zaleca się całkowitego zanurzania pistoletu w rozpuszczalniku i przepłukiwania kanałów powietrznych. Przy takim myciu rozpuszczalnik z resztkami farby dostaje się do praktycznie wszystkich miejsc w pistolecie gdzie nie powinno go być – kanały powietrzne, gwinty, elementy regulacyjne. Po odparowaniu rozpuszczalnika resztki farby zostają na powierzchni co może prowadzić do zniszczenia gwintów regulacji, zwężenia kanałów powietrznych, uszkodzenia uszczelnień. Dodatkowo farba która się osadziła zacznie w końcu odpadać - pod wpływem ciśnienia powietrza zacznie być wyrzucana na malowane elementy
  •     Zaleca się czyszczenie pistoletu specjalnymi zestawami przeznaczonymi do tych celów – miękkie pędzle, szczotki, wyciory. Bardzo łatwo jest uszkodzić dyszę powietrzną (napowietrzacz) oraz dyszę materiałową poprzez czyszczenie zbyt twardymi szczotkami, np. drucianymi, lub przetykanie ich ostrymi narzędziami. Należy pamiętać że pistolet lakierniczy jest narzędziem precyzyjnym i każda użycie zbyt twardych lub nieprzystosowanych narzędzi do czyszczenia może spowodować niewidoczną dla oka zmianę kształtu otworów co będzie skutkować zmianą jakości strumienia farby.
  •     Nie należy czyścić iglicy papierem ściernym lub podobnymi narzędziami. Iglica, tak jak cały pistolet, jest bardzo precyzyjnie wykonana. Ingerencja w jej zewnętrzną strukturę przez porysowanie jej twardym narzędziem lub chociażby delikatne wygięcie powoduje że iglica nie będzie się już do niczego nadawać. Zmiana parametrów fizycznych doprowadzi do braku szczelności iglicy z dyszą farby – będzie się to objawiać pluciem pistoletu poprzez gromadzenie się farby na dyszy. Uszkodzona w taki sposób iglica i w konsekwencji dysza mogą na pierwszy rzut oka wyglądać poprawnie ale niestety nie ma już możliwości ich naprawy.
  •     Do czyszczenia pistoletu i jego elementów można używać takiego rozpuszczalnika jaki zawierała farba czy lakier którego używaliśmy. Do farb chemoutwardzalnych czy lakierów konwencjonalnych można używać nitro. Po malowaniu lakierami wodorozcieńczalnymi można używać do czyszczenia samej wody ale tylko zaraz po malowaniu, zanim lakier jakkolwiek przyschnie. Później należy użyć odpowiedniego rozpuszczalnika.

 
Czyszczenie krok po kroku :

  1.     Wylej pozostałości farby ze zbiornika lakierniczego do przygotowanego pojemnika
  2.     Wlej rozpuszczalnik do zbiornika farby i naciśnij spust pistoletu. Spowoduje to wypłukanie luźnych resztek farby z komory lakieru. Trzymaj spust aż z dyszy zacznie wypływać czysty rozpuszczalnik.
  3.     Demontaż części – teraz należy zdemontować iglicę wyciągając ją od tyłu pistoletu. Następnie należy odkręcić napowietrzacz. Kolejnym krokiem może być demontaż dyszy materiałowej. Tutaj jednak wszystko zależy od użytego materiału. Wielu lakierników nie odkręca tej dyszy po każdym użyciu w przypadku użycia lakierów bazowych i bezbarwnych.
  4.     Każdy z odkręconych elementów należy osobno umyć za pomocą rozpuszczalnika i miękkiego pędzla. Do czyszczenia dysz nie wolno używać drucianych szczotek. Można użyć specjalnych wyciorów. Należy pamiętać aby umyć każdy element który miał kontakt z farbą – nie tylko dysze ale również zbiornik wraz z pokrywą i korkiem czy gwint do którego zbiornik był przykręcony. Wyczyszczone elementy po myciu można przedmuchać sprężonym powietrzem.
  5.     Jeżeli została odkręcona dysza materiałowa, należy komorę lakieru wewnątrz pistoletu wyczyścić wyciorem.
  6.     Wymyte elementy następnie można osuszyć np. ręcznikiem jednorazowym. Bezwzględnie należy ostrożnie obchodzić się z iglicą.
  7.     Teraz trzeba zmontować ponownie pistolet – najpierw dysza materiałowa, potem napowietrzacz, następnie iglica.
  8.     Po zmontowaniu pistoletu można nalać jeszcze raz do zbiornika lakieru rozpuszczalnik, podpiąć pistolet pod źródło sprężonego powietrza i przepuścić rozpuszczalnik przez pistolet tak jakby się lakierowało. Pozwoli to na usunięcie wszystkiego co mogło jeszcze pozostać w środku.
Waclaw Wiecha

Engineering leader at a pre-IPO startup